Jak powstają płytki PCB?

Oprogramowanie do CNC
Oprogramowanie do CNC
12 lipca 2020
Usługi CNC
Usługi CNC – toczenie i frezowanie w dowolnym materiale
15 września 2020
płytki PCB

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny, wciąż wzrasta liczba firm, które zajmują się przygotowywaniem obwodów drukowanych dla producentów elektroniki. Płytki PCB powstają zarówno w dużych firmach, jak i mniejszych zakładach, zdarza się też, że są sprowadzane z zagranicy, w tym z Państwa Środka. A jak wygląda przebieg procesu produkcyjnego płytki PCB?

Produkcja płytek PCB w profesjonalnej fabryce

Producenci płytek drukowanych cały czas pracują na wysokich obrotach, starając się jak najszybciej zrealizować zlecenia napływające od klientów. Realizacja jest tym łatwiejsza, im bardziej klient przyłoży się do przygotowania dokumentacji niezbędnej do uruchomienia procesu produkcyjnego. Skąd wiadomo, jaki przygotować taką dokumentację? Firmy, dla których produkcja PCB stanowi podstawowy filar działalności, zamieszczają na firmowej stronie internetowej informacje dotyczące rodzaju wymaganych dokumentów i formatów, w jakich należy je przesłać. Jeśli dokumentacja jest kompletna, a osoba obsługująca zgłoszenie nie ma żadnych wątpliwości, co do jej zapisów, możliwe jest rozpoczęcie procesu produkcyjnego.

Proces powstawania płytki PCB nie powinien być tajemnicą dla osób, które kiedykolwiek brały udział w warsztatach elektronicznych lub pracowały w firmie zajmującej się wytwarzaniem elektroniki domowej. Ogólny schemat powstawania płytki PCB jest zawsze taki sam, ale w zależności od firmy, złożoności obwodów drukowanych czy rodzaju laminatu, mogą występować pewne różnice.

Jak powstają płytki drukowane?

Proces powstawania płytki drukowanej warto omówić na przykładzie płytki dwuwarstwowej, czyli stosowanej najczęściej. Oczywiście im więcej warstw, tym bardziej złożona produkcja.

Powiedzieliśmy już, że do produkcji PCB można przystąpić po sprawdzeniu dokumentacji przesłanej przez klienta. Przede wszystkim chodzi tu o tzw. pliki Gerber, które opisują projekt w sposób zrozumiały dla maszyn. Jeśli weryfikacja plików przebiegła pomyślnie, a osoba przygotowująca produkcję nie dopatrzyła się błędów ani ograniczeń dla użytkowanych w firmie maszyn, można przystąpić do prac nad płytką. Natomiast w sytuacji wystąpienia niejasności lub kwestii spornych, należy ten temat omówić z osobą zlecającą przygotowanie płytek i wprowadzić poprawki. Jeśli problem jest duży, projekt niestety zostanie odrzucony.

Przygotowanie laminatu i nawiercanie otworów

W dużej fabryce płytek drukowanych z pewnością nie brakuje różnego typu laminatów, ale zgromadzone w magazynach płytki zwykle nie są gotowe do użytku i wymagają delikatnej obróbki. Należy przyciąć laminat, wyrównać postrzępione boki, a następnie dokładnie płytki oczyścić. Szlifowanie i zabezpieczanie musi być wykonane jeszcze przed etapem wiercenia, które odbywa się z wykorzystaniem wiertarek numerycznych. Na tym etapie wykonuje się otwory montażowe, a także takie, które mają ułatwić pozycjonowanie elementów. Po wierceniu otworów i ponownym czyszczeniu płytki przychodzi pora na metalizowanie.

Metalizowanie, nakładanie specjalnej folii (warstwa światłoczuła) i powłoki z cyny to etapy przygotowujące do trawienia miedzi, czyli procesu formowania ścieżek i padów płytki PCB.