Z czego wynika popularność programów CAM?

Nowoczesne metody skanowania obiektów
28 listopada 2019
oprogramowanie cam
Oprogramowanie CAM – jak przebiegał rozwój systemów CAM?
12 lutego 2020

PCB Processing on CNC machine

Technologia CAM zdominowała rynek produkcyjny, a szczególnie branżę mechaniczną. Dzięki niej możliwe jest zoptymalizowanie procesów produkcyjnych, a więc zwiększenie tempa produkcji, zredukowanie kosztów wytwarzania i poprawa jakości wyrobów. Dobrej jakości program CAM przyspiesza produkcje pod kątem programowania i umożliwia wykonywanie elementów o skomplikowanej budowie. Co więcej – umożliwia przeprowadzenie wirtualnej obróbki, co pozwala na uniknięcie kolizji i błędów podczas obróbki właściwej.

Łatwe programowanie maszyn CNC

Procesy projektowania, a następnie wytwarzania produktów na podstawie projektów, mogą odbywać się sprawniej i bezpieczniej dzięki funkcjonalnym maszynom CNC, wysokiej jakości narzędziom kształtnym oraz specjalistycznym programom, opracowanym z myślą o tych procesach. Elastyczny program CAM pozwala na szybkie i łatwe programowanie maszyny, wygenerowanie kodu bezpośrednio z modelu 3D lub rysunku płaskiego.

Dokumentacja płaska i bryła 3D

Dzięki dokumentacji płaskiej czytelnik poznaje gabaryty półfabrykatu, a także zdobywa wiedzę o narzędziach, jakie zostaną użyte podczas obróbki. Jednak w momencie, gdy posiada bryłę 3D, nie musi posiłkować się dokumentacją płaską. Za sprawą nowoczesnego systemu CAM może poznać każdy wymiar bezpośrednio z modelu. Po wczytaniu modelu dochodzi do automatycznego ustawienia układu współrzędnych. Samo programowanie odbywa się po wybraniu z listy postprocesora maszyny, na której będzie odbywała się obróbka. Sposób, w jaki następuje wybór postprocesora, jest uzależniony m.in. od rodzaju oprogramowania CAM.