Gdzie wykorzystuje się skanery 3D?

Content Marketing. Mała rzecz a działa – zobacz jakie zalety ma dodanie spisu treści do tekstu
12 grudnia 2021
Content Marketing. Mała rzecz a działa – zobacz jakie zalety ma dodanie spisu treści do tekstu
12 grudnia 2021

Skanowanie 3D w znaczący sposób przyspiesza proces projektowania, poza tym pozwala na przeprowadzenie szeregu badań nad obiektem i odtworzenie dokumentacji technicznej. Z tego powodu skanery 3D znajdują zastosowania w wielu gałęziach przemysłu.

Z czego wynika popularność metody skanowania 3D?

Skanowanie 3D pozwala na szybkie i precyzyjne przygotowanie modelu 3D dla rzeczywistego obiektu. Oczywiście wiele zależy tu od tego, jakim skanerem dysponujemy. Do wyboru są zarówno proste w obsłudze, niewielkie skanery ręczne, jak i zaawansowane urządzenia skanujące do zastosowań profesjonalnych. Zwłaszcza dzięki tym ostatnim możliwa jest kontrola jakości skanerem 3D. Produkowane dziś skanery 3D są w stanie tworzyć trójwymiarowe modele z niespotykaną dotąd precyzją, do tego skanują zarówno obiekty o małych gabarytach, jak i ogromnych.

Zapotrzebowanie na nowoczesne techniki wymiarowania i projektowania obiektów cały czas rośnie. Skanowanie 3D to metoda, dzięki której potrzeby poszczególnych sektorów gospodarki mogą zostać przynajmniej częściowo zaspokojone. Skaner 3D to narzędzie niezastąpione w świecie, w którym dąży się do cyfryzacji we wszystkich dziedzinach życia.

Zastosowania skanerów 3D krótkiego i średniego zasięgu

Dzięki wykorzystaniu technologii 3D, obiekt skanowany jest z dużo większą dokładnością. Zebranie tak wielu informacji o obiekcie, do tego w tak krótkim czasie, nie było dotąd możliwe. Skanery 3D znacznie ułatwiają realizację kolejnych zadań w firmach o rozmaitym profilu działalności.

Skanery 3D krótkiego i średniego zasięgu sprawdzają się zwłaszcza w projektowaniu 3D i odtwarzaniu obiektów. To dzięki nim możliwa jest bezdotykowa kontrola jakości, dzięki nim tak mocno rozwinęła się inżynieria odwrotna. Kontrola wymiarów, dopasowywanie projektów do pozyskanego realnego modelu to procesy prowadzone zwłaszcza w branży CNC, branży motoryzacyjnej i lotnictwie. Obok tego skanery 3D wykorzystywane są w medycynie, stomatologii, branży rozrywkowej, handlu (wizualizacja produktów w sklepach internetowych).

Jeśli chodzi o medycynę i stomatologię, skany 3d przydatne są podczas projektowania leja do protezy, tworzenia indywidulanych protez i innych elementów dla osób z niepełnosprawnościami, skanowania i odtwarzania kości, skanowania wycisków lub szczęki, naprawy protez itd.

Skanery 3D dalekiego zasięgu

Skanery dalekiego zasięgu to takie, które są w stanie zwymiarować naprawdę pokaźnych rozmiarów obiekty. Sprawdzają się podczas inwentaryzacji budynków, inwentaryzacji konstrukcji czy systemu rur. Pomocne są w muzealnictwie, archeologii i geodezji. Skanery 3D wykorzystuje się również w budownictwie, zwłaszcza podczas przygotowywania budynków do remontu, albo podejmowania prób odtworzenia zniszczonej części obiektu budowlanego.

Skanowanie 3D samolotów, statków i innych obiektów morskich to kolejne zastosowania technologii 3D. Stoczenie chętnie korzystają z możliwości, jakie oferują skanery 3D. Coraz chętniej po te narzędzia sięga się również w kryminalistyce – służą do skanowania miejsc przestępstw.

Comments are closed.