W jaki sposób wybrać oprogramowanie CAD?

Geomagic DESIGN X – skanowanie 3D
Geomagic DESIGN X – skanowanie 3D
5 maja 2021
Jak przyspieszyć i ulepszyć pracę przy skanowaniu 3D?
Jak przyspieszyć i ulepszyć pracę przy skanowaniu 3D?
31 sierpnia 2021
W jaki sposób wybrać oprogramowanie CAD

Oprogramowanie CAD dla firmy niekoniecznie jest prostym zadaniem. Tego rodzaju system powinien być odpowiednio dopasowany, wyposażony w rozwiązania, które będą odpowiadały na potrzeby produkcji, mają się one w rezultacie przełożyć na jakość i szybkość pracy zespołu, co finalnie wpłynie na efektywność całej firmy. Co należy więc wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie oprogramowanie CAD, jakimi cechami powinno się charakteryzować. Sprawdzamy.

Jak wybrać oprogramowanie CAD? Najistotniejsze cechy

Jednym z najważniejszych aspektów oprogramowania CAD jest kompatybilność. Powinna ona występować na dwóch płaszczyznach:

  • Sprzętu, który wykorzystywany jest w firmie – jeśli będą to nieco starsze urządzenia, to warto wybrać takie oprogramowanie, które nie przeciąży działania komputera. Na rynku są dostępne rozwiązania, które do płynnej pracy wymagać będą jedynie 1 GB pamięci RAM.
  • Plików, z których korzysta przedsiębiorstwo – oprogramowanie musi obsługiwać odpowiednie rozszerzenia plików, zarówno wykorzystywanych w obrębie firmy, jak i podczas ich wymiany z partnerami.

Oprogramowanie CAD powinno być tak zaprojektowane, by umiejętne korzystanie z niego nie przysparzało kłopotów. Interfejs jest bardzo istotny w procesie komunikacji pomiędzy użytkownikiem a programem. Przyjazny, funkcjonalny i intuicyjny interfejs pozwala nie tylko łatwo z niego korzystać w całym procesie eksploatacji, ale także pozwoli szybko wdrożyć kolejnych użytkowników.

Nie bez znaczenia jest także sama wydajność projektowania. Wprawdzie oprogramowanie CAD charakteryzuje się pewnymi standardami, to mogą się one różnić detalami. Takie elementy oprogramowania jak narzędzia smart czy możliwość porównywania narzędzia znacznie ułatwiają pracę, sprawiając, że jest bardziej ergonomiczna.

Silnik aplikacji powinien być kompatybilny z różnymi bibliotekami. Tworzone projekty w oprogramowaniu CAD są eksportowane, ale i importowane z innych programów, dlatego tak istotna jest integracja API. Warto wybrać takie rozwiązanie, które pozwala na taką wymianę plików poprzez instalowanie dodatkowych narzędzi czy nakładek, a także na obsługę różnych, mniej lub bardziej popularnych środowisk.

Oprogramowanie CAD to w zdecydowanej przewadze niemała inwestycja. Koszt jest wysoki i powinien się zwrócić. Jednak można ten koszt optymalizować pod kątem realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Warto dokładnie przeanalizować wszelkie funkcje i rozwiązania, które zastosowane będą w takim oprogramowaniu. Wcale nie tak rzadko dochodzi do sytuacji, w której firmy nie wykorzystują 100% możliwości oprogramowania. Po co w takim razie decydować się na zbędne funkcje? Lepiej z nich zrezygnować na etapie konfigurowania systemu, który i tak spełni stawiane przed nim oczekiwania.

Oprogramowanie CAD to bardzo zaawansowany technologicznie system, który pomaga na co dzień projektować różnego rodzaju elementy. Nic więc dziwnego, że czasem możemy się spotkać z problemem wydawałoby się nie do rozwiązania. Dlatego warto wybrać takiego dostawcę oprogramowania, który świadczy również usługę pomocy technicznej. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję sprawdźmy czy pomoc techniczna jest dostępna i na jakich zasadach ją otrzymamy w razie takiej potrzeby.