Jak przyspieszyć i ulepszyć pracę przy skanowaniu 3D?

W jaki sposób wybrać oprogramowanie CAD
W jaki sposób wybrać oprogramowanie CAD?
20 maja 2021
Content Marketing. Mała rzecz a działa – zobacz jakie zalety ma dodanie spisu treści do tekstu
12 grudnia 2021
Jak przyspieszyć i ulepszyć pracę przy skanowaniu 3D?

Stosowanie nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych może znacząco poprawić jakość produktu końcowego, jak i ułatwić realizację poszczególnych etapów produkcji, jednocześnie obniżając jej koszt. Z tego powodu firmy coraz chętniej inwestują w nowe maszyny CNC, nowoczesne programy komputerowe oraz skanery 3D. Te, których nie stać na zakup własnego skanera, korzystają z usług firm zewnętrznych, realizujących usługi skanowania 3D. Każdy, kto korzysta ze wspomnianego urządzenia metrologicznego, powinien wiedzieć, jak przyspieszyć i ulepszyć pracę przy skanowaniu 3D.

Wdrożenie skanera 3D do pracy w firmie

Skanery 3D to urządzenia o szerokich zastosowaniach, coraz chętniej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, na czele z przemysłem motoryzacyjnym, maszynowym oraz branżą związaną z produkcją form i matryc. Zanim zdecydujemy się na zakup i wdrożenie skanera 3D do pracy w firmie, warto dokładnie sprawdzić przeznaczenie urządzenia. Niektóre skanery lepiej sprawdzą się w przypadku skanowania dużych obiektów, inne świetnie poradzą sobie z wymiarowaniem małych elementów. Niektóre urządzenia mogą pracować na zewnątrz, inne lepiej sprawdzą się podczas pracy w warunkach zewnętrznych. Niektóre skanują obiekt ze znacznej odległości, inne wymagają kontaktu z powierzchnią skanowanego obiektu. Poza tym nie wszystkie skanery zapewniają równie dużą dokładność skanowania, nie wszystkie są urządzeniami mobilnymi. Dlatego chcąc mieć pewność, że urządzenie skanujące rzeczywiście sprawdzi się w naszej firmie, w pierwszej kolejności skupmy się na rozpoznaniu własnych potrzeb. Dobrze dobrane urządzenie z pewnością przyspieszy i ulepszy pracę przy skanowaniu 3D.

Szybkie i precyzyjne skanowanie 3D

Tym, co niewątpliwie wpływa na szybką i dokładną realizację procesu skanowania, jest jakość skanera 3D. Urządzenia z wyższej półki wyróżniają się wysoką precyzją pomiaru, co oznacza, że po to, by uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, skanowanie 3D nie musi być wielokrotnie powtarzane z różnych odległości.

Usługi skanowania 3D, realizowane z użyciem profesjonalnych urządzeń, umożliwiają pozyskanie trójwymiarowych modeli obiektów rzeczywistych w bardzo krótkim czasie. Otrzymany model cyfrowy, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, może być przetwarzany i wykorzystywany do tworzenia wizualizacji, kontroli geometrii, a także w procesie inżynierii odwrotnej.

Akcesoria ułatwiające skanowanie 3D

Wysokiej jakości skaner 3D umożliwia precyzyjne wymiarowanie najróżniejszych obiektów. Ale aby dodatkowo ułatwić i przyspieszyć skanowanie 3D, warto skorzystać z akcesoriów dedykowanych do tego procesu. Do takich akcesoriów należą m.in. niebieskie filtry, które zaleca się stosować w przypadku skanowania ciemnych i błyszczących obiektów. Warte uwagi są również akcesoria do skanowania detali, a wśród nich stół obrotowy. Umieszczając przedmiot na takim stole, znacznie ułatwiamy sobie zadanie, bo zamiast wędrować wokół obiektu albo ręcznie zmieniać jego położenie, cały proces skanowania wykonujemy z jednej pozycji, bez trudu badając element z każdej strony.