Wykonywanie elementów z tworzywa za pomocą drukarki 3D może opłacać się firmom bardziej, niż wytwarzanie produktów przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie czy też produkcji wytryskowej. Druk 3D to rozwiązanie zdecydowanie ułatwiające proces produkcyjny. Drukowanie jest szybkie i dokładne, a w wielu przypadkach również korzystne cenowo. Pojęcia druk 3D nie należy mylić z drukiem wielkoformatowym, prowadzącym do powstania fototapet 3D.
Realizowanie projektów w technologii druku 3D opłaca się najbardziej w przypadku produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Druk 3D niezwykle pomocny jest również w czasie prac nad prototypem. Firmy, które wciąż pracują nad nowymi seriami produktów z tworzyw sztucznych, bardzo często dysponują własną drukarką 3D. Innym opłaca się korzystanie z usług firm realizujących usługi 3D. Takich firm na polskim rynku jest coraz więcej. Większość z nich oferuje kompleksowe usługi, począwszy od skanowania 3D, poprzez modelowanie i opracowywanie dokumentacji CAD, skończywszy na drukowaniu 3D.
Nie da się jednoznacznie wykazać, ile kosztuje druk 3D. Czynników wpływających na cenę wytworzenia danego produktu jest mnóstwo, począwszy od technologii wydruku, poprzez zastosowany materiał, skończywszy na złożoności obróbki końcowej danego elementu. Na koszt realizacji usługi składają się też koszty amortyzacji drukarki oraz roboczogodziny pracy maszyny. Dlatego chcąc dowiedzieć się, jaka będzie cena wydruku konkretnego przedmiotu, lepiej zrezygnować z usilnego poszukiwania cennika, a poprosić o dokonanie wyceny. Druk 3D można wycenić na podstawie pliku przesłanego w formacie STL albo STEP oraz informacji dotyczących wymagań temperaturowych, mechanicznych i wytrzymałościowych.
Technologia 3D znajduje zastosowanie nie tylko w zakładach produkcyjnych czy szeroko rozumianej branży rozrywkowej (filmy, gry itp.). O trójwymiarowych produktach możemy mówić również w odniesieniu do dekoracji ściennych, jakimi są fototapety 3D. Oczywiście fototapeta nie jest produktem powstającym na drukarce 3D. W tym przypadku nie chodzi o druk 3D, czyli stopniowe nanoszenia materiału, prowadzące do powstania jakiegoś przedmiotu, a o drukowanie na płaskim podłożu obrazów wywołujących złudzenie optyczne.
Fototapety 3D stanowią dowód na to, jak mocno w ciągu ostatnich lat rozwinęła się branża materiałów wykończeniowych. Trójwymiarowe fototapety nie są tylko tłem dla tego, co dzieje się w pomieszczeniu, a jednym z jego najciekawszych elementów. Obok ściany pokrytej taką fototapetą nie sposób przejść obojętnie. Zmusza do podejmowania prób rozwikłania zagadki, czy mamy do czynienia z iluzją, czy rzeczywistością. Oczywiście jest to tylko złudzenie optyczne, ponieważ w rzeczywistości fototapeta, w przeciwieństwie do prawdziwego wydruku 3D, jest jedynie płaskim kawałkiem materiału.