Odtwarzanie części maszyn i urządzeń

Ile kosztuje druk 3D
Ile kosztuje druk 3D?
28 lutego 2021
Produkcja obwodów drukowanych
Jak przebiega produkcja obwodów drukowanych?
19 kwietnia 2021
odtwarzanie części

Intensywne użytkowanie maszyn i urządzeń, w tym również różnego rodzaju pojazdów, prędzej czy później prowadzi do zużycia niektórych części. Naprawa zepsutych czy zużytych elementów najczęściej jest nieopłacalna, albo wręcz niemożliwa. W takiej sytuacji dokonuje się zakupu nowych części. Po wymianie zużytych elementów urządzenie ponownie nadaje się do użytku. Ale co w sytuacji, gdy zepsute części nie są już produkowane i nie ma możliwości, by zdobyć je w drodze zakupu? Wówczas z pomocą przychodzi inżynieria odwrotna, w ramach której możliwe jest odtwarzanie części maszyn i urządzeń.

Co to jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna, zwana też inżynierią wsteczną lub programowaniem zwrotnym, to proces polegający na odtwarzaniu wyglądu i sposobu działania obiektu istniejącego w rzeczywistości. Proces ten wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, w tym m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym, ale również w medycynie, muzealnictwie czy architekturze. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba produkowania kopii albo ulepszonych zamienników dla obiektów rzeczywistych. Oprócz tego inżynieria odwrotna wykorzystywana jest często w działalności wywiadowczej. Pozwala na poznanie funkcjonalności sprzętu, jakim dysponuje konkurencja.

Inżynieria wsteczna – etapy

Gromadzenie danych na temat rzeczywistego obiektu

Proces inżynierii wstecznej można podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest gromadzenie danych. Zbieranie danych na temat obiektu odbywa się za pomocą rozmaitych metod, przydatne mogą być stare szkice czy fragmenty dokumentacji technicznej, a także informacje pozyskane w drodze obserwacji i pomiarów wykonanych ręcznie. Ale najważniejsze w inżynierii odwrotnej jest wymiarowanie obiektów przy użyciu profesjonalnych urządzeń skanujących, szyli skanerów 3D. Dzięki skanerom laserowym lub wykorzystującym technologię światła strukturalnego możliwe jest zgromadzenie wyjątkowo precyzyjnych danych na temat obiektu. Na ich podstawie powstaje model 3D, model CAD. I tu dochodzimy do drugiego etapu inżynierii wstecznej, czyli post-processingu.

Post procesing, czyli tworzenie modelu cyfrowego

Odtwarzanie części maszyn i urządzeń nie może odbyć się bez modelu cyfrowego. Wirtualny model stanowi trójwymiarową reprezentację obiektu rzeczywistego. Inżynierowie pracują nad nim, dążąc do udoskonalenia i przygotowania do kolejnego etapu, jakim jest reprodukcja.

Reprodukcja – odtwarzanie części maszyn i urządzeń

Gotowy, dopracowany model CAD, może być wykorzystany w celu opracowania szczegółowej dokumentacji technicznej dla obiektu, ale zdecydowanie częściej w tym miejscu rozpoczyna się odtwarzanie części maszyn i urządzeń. W grę wchodzą najczęściej dwie metody – wytwarzanie produktów na linii produkcyjnej wyposażonej w maszyny sterowane numerycznie (wszelkiego rodzaju obrabiarki CNC) lub drukowanie za pomocą drukarki 3D.