Oprogramowanie do CNC

skanowanie
Zlecenie skanowania 3D – czy to się opłaca? Na czym polega ta usługa?
14 czerwca 2020
płytki PCB
Jak powstają płytki PCB?
11 sierpnia 2020
Oprogramowanie do CNC

Oprogramowanie do CNC to jedno z podstawowych narzędzi każdej firmy produkcyjnej. Zakłady produkcyjne chętnie sięgają po nowoczesne urządzenia i programy, dzięki którym proces wytwarzania produktów postępuje szybciej, produkty te wyróżniają się wysoką jakością, a jednocześnie produkcję można nazwać ekonomiczną. Oprogramowania CAD CAM to systemy wspierające produkcję, począwszy od etapu projektowania nowych wyrobów, poprzez programowanie obróbki, skończywszy na wykonaniu obróbki końcowej.

Efektywne programowanie maszyny CNC

Jeśli chodzi o programowanie maszyn sterowanych numerycznie, niezbędne jest tutaj elastyczne oprogramowanie CAM. Z kolei oprogramowanie CAD pozwala na zwiększenie produktywności projektanta, ułatwia i przyspiesza proces powstawania projektu. Dopiero na podstawie projektów odbywa się programowanie maszyny CNC. Do tego celu wykorzystuje się specjalne oprogramowanie do CNC, czyli właśnie program CAM.

Proces obróbczy i jego optymalizacja

Oprogramowanie CAM niezbędne jest do optymalizacji procesu obróbczego. Dzięki niemu dochodzi do eliminacji błędów produkcyjnych, a możliwości narzędzie kształtnych mogą być w pełni wykorzystane. Produkcja przyspiesza, niezależnie od typu obróbki i stopnia skomplikowania. Duży wpływ ma na to skrócenie czasu potrzebnego na zaprogramowanie maszyny. Jeśli oprogramowanie do CNC posiada intuicyjne menu i wyróżnia się wysokim poziomem automatyzacji, programowanie obróbki nie będzie zadaniem ani szczególnie skomplikowanym, ani czasochłonnym.

Oprogramowanie do CNC – przejmowanie danych z systemu CAD

Dane opracowane w programie CAD wykorzystywane są do programowania obróbki. W przypadku zintegrowanych systemów CAD CAM proces ten odbywa się bardzo sprawnie, bo moduł NC wykorzystuje tę samą bazę danych i interfejs użytkownika. Natomiast w sytuacji, gdy programy funkcjonują osobno, konieczne jest przesyłanie i ponowne generowanie danych. Oczywiście możliwe jest też rozwiązanie pośrednie – osobne programy CAD i CAM, ale pochodzące od tego samego producenta i dające możliwość zintegrowania fazy projektowania i wytwarzania.

Elastyczne oprogramowanie CAM

W niektórych zakładach produkcyjnych wykorzystuje się wiele rozmaitych systemów CAM, przeznaczonych do różnych typów obróbki i do stosowania na różnych maszynach CNC. Tymczasem na rynku dostępne są elastyczne programy CAM, które mogą być wykorzystywane w branżach takich jak metalurgia, przemysł maszynowy, przemysł motoryzacyjny, lotniczy i stoczniowy, elektryka czy produkcja form i matryc. Poza tym systemy te mogą być stosowane do różnych typów obróbki i niezależnie od rodzaju użytkowanej maszyny CNC. Nowoczesne programy do sterowania maszynami CNC zawierają wiele różnych funkcji, a co za tym idzie – sprawdzają się podczas wytwarzania produktów o skomplikowanych kształtach, świetnie radzą sobie z niestandardowymi żłobieniami i otworami. Sprawdzone i niezawodne rozwiązania dla branży CNC cieszą się dużym uznaniem użytkowników.