Zlecenie skanowania 3D – czy to się opłaca? Na czym polega ta usługa?

obwody drukowane
Jak powstają obwody drukowane?
7 czerwca 2020
Oprogramowanie do CNC
Oprogramowanie do CNC
12 lipca 2020
skanowanie

Nowoczesne technologie nakręcają współczesny przemysł. To dzięki nim przedsiębiorstwa produkcyjne są w stanie przygotować i zrealizować nowatorskie pomysły w stosunkowo krótkim czasie. Technologia 3D (skanowanie 3D, druk 3D) usprawnia pracę wielu firm, ale też wpływa na jakość produktu końcowego. Technologia ta wykorzystywane jest w wielu branżach, choć nie wszędzie na równie dużą skalę. Tam, gdzie skanowanie 3D jest stałym elementem procesu produkcyjnego, inwestuje się w profesjonalne skanery. Firmy, które rzadziej mają potrzebę skorzystania z tego typu urządzeń, zamawiają z usługi skanowania, świadczone przez firmy zewnętrzne.

Skanowanie 3D – na czym polega ta usługa?

Skanowanie 3D na zlecenie powinno odbywać się z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń skanujących. Niekiedy takie usługi świadczą firmy, które zakupiły urządzenie, ale nie jest ono w sposób ciągły wykorzystywane w ich firmie, w związku z czym zdecydowały się na świadczenie usług skanowania dla firm zewnętrznych. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest jednak zlecenie skanowania 3D firmie, która sama zajmuje się produkcją skanerów, a zatem wie wszystko o ich obsłudze, zastosowaniach i funkcjonalnościach.

Usługowe skanowanie 3D polega na wykonywaniu pomiarów obiektów, których wymiarowanie tradycyjnymi metodami jest niemożliwe bądź mocno utrudnione. Oczywiście mogą to być również obiekty o nieskomplikowanym kształcie i prostej strukturze, niemniej zwykle skanery uruchamiane są wtedy, gdy dokładne poznanie geometrii obiektu nie jest możliwe bez ich użycia.

Czy zlecenie skanowania 3D jest opłacalne?

Jeżeli firma nie dysponuje własnym skanerem, a zależy jej na pozyskaniu precyzyjnych pomiarów w stosunkowo krótkim czasie, zdecydowanie warto skorzystać z usług skanowania. Skanowanie 3D może się odbywać w siedzibie firmy klienta lub w dowolnej, podanej przez niego lokalizacji, nawet w muzeum, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu warunków pracy. Usługa może być zrealizowana również w terenie, co najczęściej dotyczy budynków i pomników, ale niekiedy również innych elementów krajobrazu, takich jak fontanny czy ozdobne ogrodzenia. Obiekty o mniejszej wadze i wymiarach mogą być wysłane do laboratorium pomiarowego firmy zatrudnionej do wykonania zlecenia. To tam odbędzie się wymiarowanie obiektu, po czym możliwie szybko zostanie odesłany do firmy, natomiast prace nad skanami w dalszym ciągu będą odbywały się w laboratorium pomiarowym.

Nie tylko skanowanie 3D

Skanowanie 3D opłacalne jest z tego powodu, że pozwala na niezwykle szybkie i precyzyjne wymiarowanie obiektów, a czas i dokładność pomiarów mają ogromny wpływ na kolejne etapy procesu produkcji. Ponadto zwróćmy uwagę, że firmy, które decydują się na zlecenie skanowania 3D, jednocześnie mogą skorzystać z szeregu usług dodatkowych. Nie tylko otrzymają świetnie przygotowaną dokumentację 3D, ale mogą również poprosić o przygotowanie kontroli jakości czy procesu szybkiego prototypowania.