Skanery kodów kreskowych

Program do inwentaryzacji
Program do inwentaryzacji – podstawowe informacje
13 stycznia 2018
Sprzęt biurowy
Sprzęt biurowy – najważniejsze informacje
5 lutego 2018
Skanery kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych – podział ze względu na sposób obsługi urządzenia

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia, które spotykamy na co dzień w małych sklepach, wielkich marketach, bibliotekach, urzędach, kinach, na lotniskach czy w aquaparkach. Używane są także tam, gdzie klient ich nie widzi, czyli w magazynach, centrach logistycznych, na halach produkcyjnych, w firmach kurierskich itd. Skanery kodów kreskowych różnią się jakością, ilością dostępnych funkcji i sposobem obsługi. To właśnie sposób montażu i obsługi czytników będzie tematem niniejszego artykułu.

Skanery kodów kreskowych – rodzaje i zastosowania

Czytniki kodów dzielimy na takie, które są przystosowane do pracy w trudnych warunkach i odczytu kodów o dużej gęstości i kiepskiej jakości, oraz takie, które sprawdzą się w warunkach, nazwijmy to „normalnych” i stosowane będą do odczytu bardzo podobnych kodów z produktów jednego rodzaju, np. z książek.

Jeśli chodzi o sposób montażu i obsługi urządzenia, skanery kodów kreskowych dzielimy na:

  • Czytniki ręczne, czyli urządzenia niewielkich rozmiarów, przystosowane do obsługi ręcznej. Czytniki ręczne są wygodne w użyciu, gdyż umożliwiają manewrowanie urządzeniem w sytuacji, gdy rodzą się trudności z odczytem kodu. Czytniki ręczne najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, gdy produkty mają ogromne rozmiary albo są poukładane na półkach i nie trzeba ich podnosić, a następnie przykładać do czytnika.

Czytniki ręczne dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Czytniki przewodowe najczęściej spotykamy przy stanowiskach kasowych, zaś bezprzewodowe doskonale sprawdzą się w magazynach, np. podczas inwentaryzacji. Czytniki przewodowe łączą się bezpośrednio z komputerem i przesyłają do niego odczytane informacje za pomocą kabla. Czytniki bezprzewodowe mają natomiast stację bazową, połączoną z komputerem za pomocą przewodu, zaś sam czytnik przesyła do stacji informacje za pomocą fal radiowych lub technologii Bluetooth.

  • Skanery kodów kreskowych stacjonarne, które, jak sama nazwa wskazuje, przytwierdzone są do powierzchni na stałe. Czytniki takie mogą mieć zarówno znaczne, jak i kompaktowe wymiary. Czytniki takie stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybka i bezproblemowa obsługa, albo po prostu tam, gdzie mają szansę poprawić komfort klientów.
  • Czytniki ladowe, czyli przeznaczone do kas fiskalnych. Czytnik wbudowany jest w stanowisko kasowe, a odczyt kodu następuje poprzez przesunięcie produktu nad szklaną powierzchnią czytnika. Zwykle stanowiska kasowe wyposażone są zarówno w czytniki ladowe, jak i czytniki ręczne, które bywają czasem nieco dokładniejsze i potrafią odczytać podniszczone kody.
  • Skanery kodów kreskowych przemysłowe, czyli używane niemal nieprzerwanie (w trybie ciągłym), do tego często w trudnych warunkach. Hałas, drgania, wilgoć, możliwość zabrudzenia czy upadku nie są tego rodzaju czytnikom straszne.