Druk cyfrowy

Tablety medyczne
24 sierpnia 2017
Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne – podstawowe informacje
28 sierpnia 2017

Druk cyfrowy – jak drukować etykiety kolorowe

Druk cyfrowy – na czym polega

Drukowanie etykiet kolorowych nie jest niestety procesem łatwym i oczywistym. Istnieje kilka metod wydruku etykiet kolorowych, każda z nich ma swoje wady i zalety. Przed zdecydowaniem się na konkretny sposób wydruku należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dobrze się zastanówmy nad budżetem jaki chcemy przeznaczyć na wydruk. Jeśli wiemy już jaką kwotą dysponujemy rozważmy koszty dostawy, jakość wydruku czy także sposób aplikacji etykiety. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to jaka metoda jest dla nas optymalna. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy drukować etykiety kolorowe mamy do wyboru druk fleksograficzny (elastyczne formy drukowe i szybkoschnące farby), druk przemysłowy przy użyciu tuszów czy wreszcie druk cyfrowy. Coraz częściej zdarza się, że wiele osób wybiera druk cyfrowy. Na czym zatem polega druk cyfrowy i jakie są jego wady i zalety?

Druk cyfrowy etykiet kolorowych to nic innego jak wydruk materiałów, które zostały dostarczone w formie cyfrowej w postaci danych komputerowych. Metoda druku cyfrowego w przypadku etykiet jest stosunkowo szybka – nie trzeba tutaj przygotowywać specjalnych form drukarskich, które są niezbędne w technice wydruku fleksograficznego. W przypadku druku cyfrowego ważną kwestią jest jednak odpowiednia synchronizacja procesów drukowania etykiet i ich wycinania na specjalnych maszynach poligraficznych. Nie jest to jednak żadnym problemem, ponieważ nowoczesne oprogramowanie i automatyzacja procesów sprawia, że wszystkie działania są skoordynowane i właściwie zsynchronizowane. Druk cyfrowy wydaje się zatem odpowiednim rozwiązaniem jeśli chodzi o drukowanie etykiet, czy tak jest naprawdę?

Druk cyfrowy – zalety

Druk cyfrowy ma z pewnością wiele zalet. Możemy do nich zaliczyć bardzo krótki czas realizacji zamówienia (pamiętajmy, że przecież nie musimy przygotowywać żadnych form drukarskich ani maszyn.) Poza krótkim czasem wykonania niewątpliwą zaletą jest jakość wydruku – jest bardzo wysoka. Dodatkowo w przypadku druku cyfrowego mamy możliwość wydruku etykiet na różnych podłożach. Nie zapominajmy jednak o wadach. Jedną z większych wad jest słaba odporność wydrukowanych etykiet na czynniki zewnętrzne.