Jaki program do PCB? Jak dobrze wybrać?

gadżety elektroniczne
Przydatne gadżety elektroniczne
23 grudnia 2020
maszyny cnc
Maszyny CNC – klasyfikacja obrabiarek sterowanych numerycznie
15 stycznia 2021
program do PCB

Zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny cały czas rośnie. Nie chodzi jedynie o urządzenia do zastosowań profesjonalnych, ale przede wszystkim o elektronikę użytku domowego. Wszystko to sprawia, że przybywa firm zajmujących się produkcją płytek PCB, bez których żadne urządzenie elektroniczne nie może powstać. Producentom płytek drukowanych zależy na tym, by maksymalnie przyspieszyć proces powstawania obwodów drukowanych, jednocześnie nie zwiększając kosztów produkcji i nie obniżając jakości gotowych wyrobów. Dlatego w codziennej pracy wykorzystują programy do produkcji PCB. Jak dobrze wybrać program do PCB?

Oprogramowanie do projektowania płytek drukowanych

Program do PCB powinien być dopasowany do wiedzy i umiejętności projektanta, ale i rodzaju wykonywanej przez niego pracy. Wiele zależy od tego, jakie płytki drukowane są w danej firmie produkowane, czy chodzi o drobny sprzęt elektroniczny, czy duże urządzenia o wielu funkcjonalnościach. Ważny jest także typ samej płytki drukowanej, jej grubość oraz typ montażu.

W wielu firmach produkujących obwody drukowane wykorzystuje się uniwersalny, elastyczny program do PCB, który sprawdza się w przypadku różnych zastosowań. Zamiast kupować kilka tańszych programów dedykowanych do konkretnej produkcji, lepiej kupić droższą, lepiej rozbudowaną wersję, która spełni wszystkie potrzeby producentów obwodów drukowanych. Prawdą jest jednak, że nie każdy projektant elektroniki musi dysponować tak zaawansowanym sprzętem, zwłaszcza gdy skupia się na projektowaniu PCB określonego rodzaju.

Oprogramowanie projektowe do PCB

Chcąc wybrać dobre oprogramowanie do PCB, powinniśmy zdecydować, czy szukamy wśród programów bezpłatnych i open source, czy też interesują nas płatne pakiety dla przedsiębiorców. Zaletą pierwszego z wymienionych rozwiązań jest łatwa dostępność i niska cena, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nigdy nie będzie to program PCB dla wymagających. Aktualizacje i uzupełnienia do takich programów pojawiają się sporadycznie, dlatego możliwości dostosowania systemu do zmieniających się potrzeb firmy są ograniczone.

Z kolei płatne i zaawansowane pakiety przeznaczone dla przedsiębiorstw charakteryzują się dużą funkcjonalnością. Mogą być wykorzystywane nie przez jedną osobę, a zespół projektantów pracujących nad danym zleceniem. Funkcje zawarte w programie dobrane są w taki sposób, by były przydatne dla każdego członka zespołu.

Czym charakteryzuje się dobry program PCB?

Producenci obwodów drukowanych nierzadko zainteresowani są rozwiązaniami leżącymi gdzieś pośrodku pomiędzy bezpłatnymi programami a zaawansowanymi systemami do PCB. Pomiędzy nimi występuje przecież ogromna przepaść technologiczna. Tymczasem dla wielu producentów płytek drukowanych dobry program do PCB to taki, który umożliwia szybkie przyswojenie wiedzy na temat obsługi programu, posiada prosty interfejs użytkownika i zapewnia pełną funkcjonalność techniczną i nowoczesność, a przy tym dostępny jest w korzystnej cenie. Nie bez znaczenia jest oferowane wraz z programem wsparcie techniczne i możliwość korzystania z aktualizacji.