Jakie oprogramowanie CAD/CAM do kamienia

automatyka przemysłowa
Czym jest automatyka przemysłowa?
12 lutego 2021
Projektowanie elektroniki
Projektowanie elektroniki – jak wybrać odpowiedni program?
22 lutego 2021
CAD/CAM do kamienia.

Maszyny sterowane numerycznie na szeroką skalę wykorzystywane są w firmach zajmujących się wytwarzaniem metalowych elementów. Obróbka metali z użyciem narzędzi ręcznych byłaby niezwykle trudna, a często po prostu niemożliwa. Ale metal to nie jedyny materiał, z którym nie poradzimy sobie bez użycia specjalistycznych maszyn. Niezwykłej siły i precyzji wymaga również obróbka kamienia, dlatego ważne jest, by wykorzystywać do tego celu specjalistyczne obrabiarki i oprogramowanie CAD/CAM do kamienia.

Sposoby obróbki kamienia

Kamienie można wykorzystywać na wiele sposobów, ale wcześniej należy je odpowiednio przygotować. Granit czy marmur, który nie zostanie właściwie przycięty i wypolerowany, nie nada się ani do ułożenia podłogi, ani przykrycia blatu kuchennego, ani tym bardziej do wykonania efektownych wazonów, tac czy innych elementów dekoracyjnych. W zależności od tego, do czego kamień ma zostać wykorzystany, dobiera się odpowiednią metodę obróbki. Sposobów obróbki kamienia jest wiele, począwszy od szlifowania i piłowania, poprzez płomieniowanie, piaskowanie i łupanie, skończywszy na groszkowaniu.

Obrabiarka i oprogramowanie CAD/CAM do kamienia

Jedna maszyna CNC może służyć do obrabiania rozmaitych kamieni, np. granitu, marmuru i piaskowca. Powinna to być jednak maszyna umożliwiająca dokonywanie szybkich zmian w ustawieniach, bo nie wszystkie kamienie mają identyczne właściwości. Kamienie różnią się strukturą, twardością czy odpornością na działanie kwasów. Osoba, która przystępuje do obróbki kamienia, powinna posiadać na ten temat szczegółową wiedzę.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na jakość obróbki kamiennych elementów, jest stosowane oprogramowanie CAD/CAM do kamienia. Elastyczne oprogramowanie CAM umożliwia programowanie różnych typów obróbki i wykorzystanie pełnych możliwości maszyny CNC. Dobry program CAM sprawia, że programowanie obróbki jest intuicyjne i proste nawet dla osoby, która ma niewielkie doświadczenie w pracy na podobnych narzędziach. Poza tym dobrej jakości oprogramowanie CAD/CAM do kamienia wpływa na tempo procesu obróbczego. Obróbka przyspiesza, niezależnie od stopnia skomplikowania.

Programy CAD/CAM w przemyśle kamieniarskim

Dlaczego warto kupić dobrej jakości oprogramowanie CAD/CAM do kamienia? Przede wszystkim dlatego, że kamieniarstwo to przemysł pełen wyzwań. Przygotowanie projektów wyrobów kamieniarskich, jak i sama obróbka kamienia wymagają ogromnych nakładów pracy, a wysiłek i tak może okazać się daremny, jeśli nie wykorzystamy do tego celu odpowiednich narzędzi. Inwestując w dobrej jakości program CAD/CAM otrzymujemy narzędzie, które umożliwia tworzenie dopracowanych, szczegółowych projektów i wytwarzanie produktów z kamienia w imponującej jakości.