Automatyka to dziedzina zajmująca się sterowaniem różnego rodzaju procesami bez udziału lub też
z minimalnym udziałem człowieka. W przypadku automatyki przemysłowej mówimy o procesie produkcyjnym, w którym udział człowieka zostaje ograniczony do minimum. Automatyka przemysłowa to dziedzina rozwijająca się prężnie i niezwykle przydatna w dzisiejszych czasach. Trudno wyobrazić sobie pracę zakładów produkcyjnych bez zautomatyzowanych linii produkcyjnych.
Zaawansowane urządzenia i maszyny wykonują pracę wiele razy szybciej, niż zrobiłby to człowiek. Dzięki maszynom umieszczonym na liniach montażowych poszczególne etapy procesu produkcyjnego realizowane są bardzo sprawnie, a przy tym z ogromną dokładnością. O ile człowiek może się łatwo rozproszyć i pomylić, o tyle maszyny wykonują polecenia bezbłędnie. Jeśli zdarzają się błędy, to zwykle są efektem wprowadzenia złych ustawień, a więc znowu winą człowieka. Mimo to można powiedzieć, że automatyka przemysłowa pozwala na wyeliminowanie znaczącej ilości błędów ludzkich, a tym samym skrócenie czasu produkcji i obniżenie jej kosztów. Im mniej czasochłonnych
i kosztownych poprawek, tym większe zyski z prowadzonej działalności.
Automatyka przemysłowa odpowiada za monitorowanie i sterowanie pracą maszyny. Nadzór nad działaniem urządzenia stanowi człowiek, ale zwykle nie jest wymagane, by przez cały czas pilnował jej działania. Udział człowieka zostaje ograniczony do minimum, a czasem staje się zupełnie zbędny.
Produkcja przemysłowa musi sprostać rosnącym wymaganiom rynku, co nie jest łatwe, jeśli park maszynowy nie zostanie odpowiednio wyposażony. Bez dobrze dobranych maszyn produkcja nie może przyspieszyć, trudno również oczekiwać, że zmniejszy się koszt wytwarzania produktu. Tymczasem cały czas rośnie zapotrzebowanie na tańsze i szybciej wytwarzane produktu, które jednocześnie będą wyrobami wysokiej jakości.
Automatyzacja procesu produkcyjnego możliwa jest wówczas, gdy poszczególne maszyny, odpowiedzialne za realizację kolejnych etapów produkcji będą ze sobą współpracować, tworząc zwarty system. W skład systemów automatyki przemysłowej wchodzą nie tylko same maszyny, ale i dodatkowe urządzenia, takie jak skanery 3D, różnego rodzaju rejestratory, czujniki i kamery, a także specjalne programy komputerowe. Dobrze dobrane oprogramowanie kontroluje procesy produkcyjne, dostarczając dane, na podstawie których można dokonywać rozliczeń pracowników czy podjąć błyskawiczną interwencję w przypadku awarii. Im szybciej błąd zostanie wychwycony, tym mniejsze straty dla przedsiębiorstwa.
Systemy automatyki przemysłowej powinny być dostosowane do potrzeb i profilu działalności danego przedsiębiorstwa.