Kody kreskowe

Application Compatibility Toolkit
Application Compatibility Toolkit 5.6.7324.0
21 listopada 2018
Drukarki etykiet Brother
Drukarki etykiet Brother
21 grudnia 2018
kody kreskowe

Co kody kreskowe mówią o produktach?

Robiąc zakupy spożywcze, bierzemy do ręki rozmaite produkty i przyglądamy się ich etykietom. Część z nas sprawdza wartość energetyczną produktu, inni datę ważności, jeszcze inni doszukują się w składzie szkodliwych substancji. Zauważmy także, że na opakowaniach produktów widnieją kody kreskowe, ale bez pomocy specjalistycznych urządzeń nie jesteśmy w stanie odczytać zaszyfrowanych w nich informacji.

Kreski i cyfry – budowa kodu kreskowego

Klasyczny kod kreskowy ma postać prostokąta składającego się z różnej grubości czarnych kresek. Pod kreskami widnieją cyfry. Na opakowaniach produktów występują symbole w pełnej wersji (trzynastocyfrowej, EAN-13) lub skróconej (ośmiocyfrowej, EAN-8).

Oczywiście wyróżniamy także inne rodzaje kodów kreskowych. Niektóre umożliwiają zapisanie naprawdę wielu informacji. W sytuacjach codziennych najczęściej spotykamy jednak kody opisane powyżej, czyli z systemu Europejskich Kodów Towarowych (EAN). W Polsce kody kreskowe stosowane są od 1990 roku, kiedy to nasz kraj przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów.

Cyfry w kodzie kreskowym

Skoro mowa o systemie Europejskich Kodów Towarowych, oznacza to, że kod musi przekazywać jakąś informację o europejskim kraju producenta produktu. Rzeczywiście – pierwsze trzy cyfry (tzw. prefiks) oznaczają kraj producenta wyrobu. Polska otrzymała liczbę 590.

Kolejne cztery cyfry po prefiksie oznaczają numer wytwórcy lub dystrybutora. Dopiero kolejnych pięć mówi coś na temat asortymentu. Ostatnia cyfra ustalana jest na podstawie algorytmu z pozostałych cyfr i nazywa się ją kontrolną. To właśnie ona umożliwia sprzedawcom poprawne odczytywanie symbolu za pomocą czytników kodów kreskowych, połączonych z elektronicznymi kasami.

Kody kreskowe i ich czytniki

Czytniki kodów kreskowych nazywane są także skanerami. Dziś wykorzystuje się przede wszystkim czytniki laserowe, które bardzo szybko rozszyfrowują informację zapisaną w kodzie.

Wysokiej jakości urządzenia do odczytu kodów kreskowych już po kilku sekundach przesyłają informację o produkcie. Ponadto umożliwiają odczyt kodów zniszczonych czy źle nadrukowanych i to ze znacznych odległości. Na pewno każdy z nas choć raz był świadkiem sytuacji, gdy kasjerka w sklepie nie była w stanie odczytać kodu kreskowego za pomocą czytnika i musiała wpisywać go ręcznie. Jak wszyscy wiemy, trwa to znacznie dłużej i nie jest zbyt wygodne. Dlatego warto inwestować w wysokiej jakości urządzenia, dla których źle nadrukowane czy podniszczone kody kreskowe nie stanowią problemu.