Zarządzanie dużym magazynem nie jest zadaniem prostym. Wymaga porządku i dyscypliny, skrupulatności i częstych kontroli. Im bardziej zróżnicowany asortyment, im więcej produktów znajduje się w magazynie, tym trudniej kontrolować wszystkie procesy zachodzące w magazynie. Zwykle do każdego procesu przyporządkowana jest konkretna osoba (albo grupa osób), niemniej musi być ktoś, kto będzie czuwał nad całością. Zarówno ta osoba, jak i poszczególni pracownicy, powinni mieć do dyspozycji sprzęt, który ułatwi zarządzanie magazynem. Jednym z godnych polecenia urządzeń jest kolektor danych.
Kolektory danych wyglądają dość niepozornie. Zwykle są niewiele większe od telefonu komórkowego z fizyczną klawiaturą czy pilota, którym obsługujemy telewizor. Ta prostota, w połączeniu z dużą ilością przydatnych funkcji sprawia, że kolektory danych stały się jednym z podstawowych sprzętów w magazynach i hurtowniach.
Kolektor danych wykorzystywany jest do zarządzania asortymentem – do gromadzenia, przechowywania i transmitowania danych na temat produktów i ich ruchu w magazynie. Oczywiście to nie jedyne zastosowanie tego urządzenia, jednak w praktyce w magazynach i na składach towarów sprawdza się najlepiej.
Kolektor danych może być nazywany mini komputerem. Podobnie jak komputer, wyposażony jest w pamięć, wyświetlacz i klawiaturę. Natomiast w przeciwieństwie do „zwykłego” komputera może posiadać wzmocnioną obudowę, dzięki której sprawdzi się w trudnych warunkach produkcyjnych czy magazynowych. Poprzez trudne warunki należy rozumieć bardzo wysokie bądź bardzo niskie temperatury, hałas i towarzyszące mu drgania, kurz i toksyczne pyłki, dużą wilgotność powietrza, a także możliwość mechanicznego uszkodzenia urządzenia, np. poprzez spadek ze znacznej wysokości.
Na rynku znajdziemy szereg urządzeń do zastosowań różnego typu. Jeśli chodzi o magazyny, kolektor danych przydaje się podczas operacji związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towarów, podczas niewielkich kontroli stanów magazynowych, jak i dorocznej inwentaryzacji. Ręczne sporządzanie spisu wszystkich produktów jest niezwykle czasochłonne, a często wręcz niemożliwe do wykonania. Dzięki kolektorom danych cały proces odbywa się znacznie szybciej i co najważniejsze – jest wolny od pomyłek. Eliminacja błędów ludzkich to jeden z podstawowych celów, jaki obiera wiele magazynów. Dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom elektronicznym coraz częściej udaje się ten cel osiągnąć.