Skanery kodów kreskowych

Naprawa sprzętu
Naprawa sprzętu – dlaczego to takie ważne
14 lutego 2018
Obsługa dotykowa
Obsługa dotykowa – nowoczesne urządzenia magazynowe
5 marca 2018
Skanery kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych i ich zastosowania

Skanery kodów kreskowych są urządzeniami, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny handel. Skanowanie kodów kreskowych znacznie ułatwia pracę w magazynach, centrach logistycznych, sklepach, firmach kurierskich i wielu innych miejscach, w których konieczna jest identyfikacja towarów.

Czym są skanery kodów kreskowych?

Skanery kodów kreskowych to urządzenia, które skanują i odczytują informację zapisaną w kodzie kreskowym. Dzięki temu możliwa jest identyfikacja towaru, na którym znajduje się tak kod. Może to być towar przeznaczony do sprzedaży, ale także taki, który można wypożyczyć.

Zastosowania skanerów kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych mają wiele zastosowań. Z niektórych nawet nie zdajmy sobie sprawy, na inne zaś nie zwracamy uwagi, ponieważ do widoku skanera i dźwięku skanowania kodu zdążyliśmy przywyknąć.

Skanery kodów wykorzystywane są przede wszystkim:

  • W mniejszych i większych sklepach, marketach – zeskanowanie kodu powoduje zapisanie informacji o produkcie (jego nazwy, gramatury, centy itd.) na paragonie i umożliwia przejście do następnej pozycji. Kasy fiskalne wraz ze skanerami kodów kreskowych i drukarkami fiskalnymi tworzą tzw. POS, czyli punkt sprzedaży, stanowisko sprzedażowe.
  • W systemach bezpieczeństwa – jest to rozwiązanie powszechne choć coraz częściej zastępowane przez karty magnetyczne i technologię RFID. Skanowanie kodu umożliwia uzyskanie dostępu, otwarcie drzwi itp.
  • W bibliotekach – kody kreskowe umieszcza się zarówno na książkach, jak i kartach czytelników. Skanowanie kodu ułatwia identyfikację czytelnika, a także konkretnej książki/czasopisma czy płyty, przyspiesza proces rejestracji wypożyczania/zwracania książek, a także składania zamówień na egzemplarze w tej chwili niedostępne.
  • W magazynach i centrach logistycznych – skanery kodów kreskowych ułatwiają identyfikację towarów w magazynach, przeprowadzanie inwentaryzacji a także proces kompletacji zamówień. Procesy magazynowe zachodzą szybciej, dochodzi również do eliminacji pomyłek.
  • W archiwach – archiwizowanie dokumentów odbywa się sprawniej, jeśli dokumenty (pudła, segregatory) otrzymują własne kody kreskowe. Dzięki kodom możliwe będzie przeprowadzenie inwentaryzacji oraz szybkie dotarcie do zarchiwizowanych materiałów.
  • W laboratoriach i szpitalach – każda próbka (krwi, moczu itd.) musi być odpowiednio podpisana. Obecnie także pacjenci szpitali otrzymują opaski z kodem, co ułatwia ich identyfikację.
  • W warunkach domowych – dzięki kodom i skanerom możliwe jest stworzenie własnej, pokaźnej kolekcji filmów, płyt z muzyką czy gier komputerowych.