Tablice interaktywne – wykorzystanie w edukacji

Zebra ZT600
Model Zebra ZT600
27 marca 2018
Konserwacja sprzętu
Konserwacja sprzętu – dlaczego jest ważna
9 kwietnia 2018
Tablice interaktywne

Tablice interaktywne – co to jest

Technologia rozwija się coraz szybciej. W związku z tym, mamy coraz więcej systemów i urządzeń, które zaczynają zmieniać naszą codzienność. Technologia i jej osiągnięcia są coraz bardziej popularne i szeroko dostępne. Nie musimy już także czekać na nowinki tak długo jak kiedyś. Stały postęp technologiczny sprawia, że wszystko staje się bardzo łatwo dostępne i co więcej wcale nie jest drogie. Dzięki temu, spotykamy się z najnowszymi osiągnięciami technologii w zasadzie na każdym kroku.

Jednym z ciekawszych urządzeń są z pewnością tablice interaktywne. Mimo, że nazwa sama w sobie bardzo dużo już nam wskazuje warto się nad tym tematem dokładniej zastanowić. Co ciekawe, w sumie niewiele osób wie na czym polega działanie tego typu tablic i gdzie znajdują one powszechne zastosowanie. Tablice interaktywne to przenośne tablice z dotykowym ekranem, które są połączone z komputerem i umożliwiają bardzo wiele działań. Duży dotykowy monitor może być także podłączony do projektora i innych urządzeń, a dostępne funkcjonalności w zasadzie cały czas się rozwijają. Poza tym warto także wiedzieć, że w zależności od programów komputerowych tablice interaktywne mogą pełnić bardzo wiele funkcji.

Tablice interaktywne i edukacja

Tablice interaktywneTablice interaktywne mają oczywiście bardzo wiele różnorodnych zastosowań. Jednak, co ciekawe, najczęściej są wykorzystywane właśnie w edukacji. Okazuje się, ze tablice interaktywne z powodzeniem mogą w końcu zastąpić tradycyjne tablice kredowe lub tablice sucho ścieralne z markerami. Co więcej, dzięki wielu różnym funkcjonalnościom i możliwościom tablice interaktywne mogą sprawić, że lekcje będą ciekawsze i będą bardziej angażować uczniów. Wynika to głównie z faktu, że dotykowy monitor może prowokować do interakcji, do poznawania nowych obszarów wiedzy, do jej pogłębiania i szukania odpowiedzi.

Poza tym, wygoda wynikająca z użytkowania tego typu tablic (w przypadku tablic interaktywnych nie musimy się przejmować kredą czy plamami od markerów), nie ma ryzyka ubrudzenia się czymś) sprawia, ze faktycznie aż chce się z tego typu tablic interaktywnych korzystać. Poza tym, tablice interaktywne dzięki temu, że są połączone z komputerem mają nieograniczony zasięg i możliwości – możemy pokazać uczniom naprawdę bardzo wiele różnorodnych informacji, i co ważne w różnorodnej formie. Nie jesteśmy już dłużej ograniczeni tylko do statycznych obrazów. Tablice interaktywne są zatem niezwykle ciekawymi rozwiązaniami i dzięki szybko rozwijającej się technologii możemy także powoli liczyć na to, że tego typu tablice wkrótce będą jeszcze tańsze niż obecnie i będą miały jeszcze więcej funkcjonalności.