Jak działa kod kreskowy

Opaska identyfikacyjna
Opaska identyfikacyjna
8 października 2017
Drukarka Zebra
Drukarka Zebra
27 października 2017
kod kreskowy

Jak działa kod kreskowy? Historia kodów kreskowych

Kod kreskowy uznawany był kiedyś za naukową ciekawostkę, do której podchodzono dość sceptycznie. Obecnie to doskonale rozwinięta technologia, bez której trudno o sprawną pracę magazynów czy punktów handlowych. Właściwie współczesny handel nie mógłby istnieć bez kodów kreskowych.

Kod kreskowy i jego wynalazcy

Na pomysł stworzenia i wykorzystania kodu kreskowego wpadł Bernard Silver, absolwent Philadelphia’s Drexel Institute of Technology. Pewnego razu usłyszał na uczelnianym korytarzu rozmowę na temat katalogowania produktów sieci handlowej. Temat mocno go zaintrygował i skłonił do rozmowy z przyjacielem Normanem J. Woodlandem. To właśnie Woodland postanowił do oznaczenia produktów wykorzystać kropki i kreski z alfabetu Morse’a. By ułatwić odczyt, rozciągnął je w dół, tworząc tym samym system linii różnej szerokości. W 1949 r. Silver wpadł na pomysł łączenia linii w kręgi, co miało ułatwić jego odczytywanie z każdej strony. Tak właśnie powstał układ Bull’s Eye (Oko byka). Brakowało jednak urządzeń, które pomogłyby ten układ odczytać. Pierwszy prototyp Woodland skonstruował w 1952 roku, jednak zdecydowanie nie był to żaden sukces.

Dopiero w 1969 roku inżynier David J. Collins znalazł skuteczne źródło światła dla opracowanego systemu. Światłem tym był laser. Próbowano korzystać z Bull’s Eye, jednak ostatecznie przyjęło się rozwiązanie wykorzystujące proste, znane do dziś kody kreskowe. W ten sposób powstał standard UPC (Universal Product Code).

Jak działa kod kreskowy?

Światło laserowe pada na materiał z nadrukowanym kodem kreskowym. Czarne paski pochłaniają światło, natomiast jasne przerwy między nimi odbijają. Tak odbite światło wraca do fotokomórki, gdzie jest zamieniane na impuls elektryczny, który z kolei zamienia się w cyfry i znaki możliwe do odczytania. Standardowy kod kreskowy UPC to 12 cyfr, spośród kilka pierwszych jest znacznikiem, następne identyfikują producenta, kolejne produkt a ostatnia wartość stanowi sumę kontrolną. Kody są uniwersalne, choć te stosowane w USA nieco różnią się od europejskich EAN.