Opaska identyfikacyjna

Drukarka kart plastikowych
Drukarka kart plastikowych
27 września 2017
kod kreskowy
Jak działa kod kreskowy
14 października 2017
Opaska identyfikacyjna

Opaska identyfikacyjna i jej zastosowania

Znakowanie nie jest czynnością odnoszącą się jedynie do przedmiotów, artykułów spożywczych czy budynków. Znakowaniu podlegają także zwierzęta (np. bydło, trzoda chlewna), które zgodnie z przepisami polskiego prawa muszą mieć własny paszport. Znakować można także ludzi – do tego celu służy opaska identyfikacyjna.

Opaska identyfikacyjna tylko dla więźnia?

To prawda, że opaski noszą więźniowie. Szczególnie filmy akcji pokazują więźniów wyposażonych w opaski pokazujące ich dokładną lokalizację, których, co bardzo istotne, nie da się zdjąć. W normalnych warunkach opaski identyfikacyjne, już nie tak funkcjonalne, bo papierowe, spotykamy w wielu miejscach. Niektóre kluby i dyskoteki znakują gości zakładając im opaskę. Opaski spotykamy także na imprezach masowych, targach, wystawach, pokazach, itd. Również na basenie zostajemy wyposażeni w opaskę. Co prawda na nowoczesnych basenach przypominają one zegarki, ale są i takie kąpieliska, które w ramach biletu wręczają papierowe, wodoodporne opaski. Opaska identyfikacyjna może służyć również do znakowania pacjentów w szpitalu. Nie tylko dorosłych pacjentów przyjmowanych z zewnątrz ale też noworodków, których początkowo nie rozpoznają nawet rodzice. Przy pomocy opasek można też oznaczyć dzieci na wycieczkach i koloniach.

Opaska identyfikacyjna – rodzaje

Opaski jednorazowe można wykonywać zarówno z papieru, jak i innych tworzyw. Papier to tak naprawdę tyvek, czyli materiał zdecydowanie trwalszy od zwykłego papieru. Gdyby to był zwykły papier, taką opaskę można by łatwo zerwać i zgubić. Opaskę zakłada się na rękę i skleja – służy do tego bardzo mocny klej i perforacje. Standardowo opaski mają nadrukowany numer, ale można wykonać również nadruki spersonalizowane.

Opaska identyfikacyjna może być wykonana również z winylu. Jest zdecydowanie bardziej wytrzymała niż ta „papierowa”, dlatego jest stosowanie rekomenduje się podczas imprez kilkudniowych, gdy potrzebny jest wyższy stopień zabezpieczenia.

Innym sposobem oznakowania gości są opaski tekstylne. Oryginalne i niezwykle trudne do podrobienia, a przy tym wyjątkowo trwałe. Opaski tekstylne są jednak stosowane znacznie rzadziej niż te z tyveku czy z winylu, ponieważ wyższy jest koszt ich wyprodukowania.