Naklejanie etykiet

Proces zakupowy
Proces zakupowy
6 listopada 2017
Taśma termotransferowa
Taśma termotransferowa
28 listopada 2017
Naklejanie etykiet

Ręczne i automatyczne naklejanie etykiet

Etykieta etykiecie nierówna. Czym innym są etykiety producentów, a czym innym etykiety naklejanie w trakcie pakowania, transportu czy rozładunku. Punkty handlowe, do których trafiają gotowe produkty także mogą mieć własne etykiety. Wydruk i naklejanie etykiet są teraz bardzo proste. Wszystko dzięki wyspecjalizowanym sprzętom do ręcznego i automatycznego wykonywania tych działań.

Ręczne naklejanie etykiet – aplikatory przenośne

Etykiety, kody kreskowe czy też metki/ceny mogą być naklejane hurtowo bądź na wybrane produkty z asortymentu sklepu. Ręczne aplikatory etykiet nie są urządzeniami szczególnie drogimi, bo ich ceny zaczynają się już od około 200 złotych. Oczywiście na rynku spotkamy także aplikatory w wyższych cenach. To, na jakie urządzenie ostatecznie się zdecydujemy, powinno zależeć od tego jak wiele, jak dużych i jak kolorowych etykiet przyklejamy na produktach w trakcie miesiąca. Naklejanie etykiet za pomocą ręcznego aplikatora jest bardzo proste. Samoprzylepne etykiety nawinięte są na rolkę, którą umieszczę się w urządzeniu. Wbudowany czujnik automatycznie dostosowuje długość etykiet do aktualnie stosowanych przez aplikator, czyli wszystkie etykiety mają ten sam rozmiar.

Niektóre aplikatory ręczne umożliwiają jedynie aplikację etykiet prostokątnych, inne zaś w bardziej wymyślnych kształtach. Ważne, by aplikator miał dobrą jakość metkowania zarówno na gładkich, jak i nierównych powierzchniach.

Automatyczne naklejanie etykiet w trakcie produkcji i na etapie pakowania

Załóżmy, że przygotowane do transportu opakowanie to pudełko, w  którym znajduje się kilka lub kilkanaście takich samych produktów. Pudełko to należy odpowiednio oznakować za pomocą samoprzylepnych etykiet. Służą do tego specjalne, automatyczne urządzenia. Pudełko zbliża się do takiego urządzenia (aplikatora-drukarki) na taśmie produkcyjnej, a na jego boku zostaje naklejona średniej wielkości etykieta. Ważne, by odległość pomiędzy poszczególnymi pudełkami na taśmie była taka sama, a tempo przesuwania się taśmy równomierne.

Oczywiście możliwe jest także sytuacja, w której pudełka na taśmie mają rozmaitą wielkość. Wówczas konieczne jest użycie aplikatora z wbudowaną fotokomórką, dzięki której urządzenie poprawnie oceni odległość od pudełka do maszyny i odpowiednio naklei naklejkę.