Taśma termotransferowa

Naklejanie etykiet
Naklejanie etykiet
10 listopada 2017
Oznaczenia na metkach
Oznaczenia na metkach
2 grudnia 2017
Naklejanie etykiet
Naklejanie etykiet
10 listopada 2017
Oznaczenia na metkach
Oznaczenia na metkach
2 grudnia 2017

Działanie drukarki termotransferowej – taśma termotransferowa

Drukarki termotransferowe stały się niezbędnym elementem wyposażenia wielu przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego, bowiem jakość wydruków pochodzących z tych urządzeń jest imponująca. Drukarki doskonale radzą sobie w wymagających warunkach hal produkcyjnych, są trwałe i niezawodne, tak samo jak ich wydruki. Największą rolę w procesie powstawania wspomnianych wydruków odgrywa taśma termotransferowa.

Jak powstają wydruki termotransferowe?

Uzyskanie wydruków termotransferowych możliwe jest dzięki temperaturze, jaką w procesie drukowania uzyskuje taśma termotransferowa. Podgrzewana jest przez specjalną głowicę, inaczej zwaną grzałką. Dzięki temu barwnik pochodzący z taśmy topi się i jest przenoszony na wybrane podłoże. Trwale przykleja się do niego – można rzec, że się z nim stapia. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie nawet bardzo elastycznego podłoża, nie tylko papieru, ale też folii czy aluminiowej puszki. Niezależnie od rodzaju i struktury podłoża, wydruk wygląda bardzo dobrze i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków zewnętrznych, takich jak wilgoć czy zapylenie.

Drukarki termotransferowe – tylko dla produkcji?

W drukarki termotransferowe zaopatrują się przede wszystkim te firmy, które zajmują się znakowaniem produktów. Nie zawsze odbywa się to w warunkach trudnych, z jakimi kojarzymy hale produkcyjne, jednak na ogół tak właśnie wygląda proces znakowania. Taśma termotransferowa powinna być odporna na działanie czynników zewnętrznych, w jakich przyjdzie drukarce pracować. Powinna też doskonale sprawdzać się w ruchu ciągłym, jak i start-stopowym.

Taśma termotransferowa w drukarce biurkowej, przenośnej i przemysłowej

Drukarki termotransferowe służą przede wszystkim do drukowania etykiet i kodów kreskowych. Zwykle jest to jednym z etapów produkcji, ale niekiedy konieczny jest dodruk kilku sztuk. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się drukarki przenośne, czyli niewielkie urządzenia, które można ustawić w dowolnym miejscu. Taśma termotransferowa wykorzystywana zarówno w drukarkach biurkowych, jak i przemysłowych, dobierana jest odpowiednio do materiału etykiety termotransferowej.

Rodzaje taśm termotransferowych

Wyróżniamy taśmy woskowe, woskowo-żywiczne i żywiczne. Woskowych używa się do wykonywania zadruków na papierze, kartonie i folii. Są najmniej odporne na ścieranie spośród wszystkich taśm termotransferowych, ale też najtańsze. Taśmy woskowo-żywiczne używane są do wydruku na etykietach papierowych i przywieszkach kartonowych. Mają podwyższoną odporność na ścieranie i działanie warunków atmosferycznych. Taśmy żywiczne są najtrwalsze.

Comments are closed.