Nowoczesne metody skanowania obiektów

Skanery 3d a wirtualna rzeczywistość
25 listopada 2019
Z czego wynika popularność programów CAM?
6 stycznia 2020

Nowoczesna technologia pozwala nam na stworzenie narzędzi, które szybko i dokładnie pozwolą na odtworzenie rzeczywistości. Jednym z nich jest stworzenie skanerów 3d, które dają możliwość skanowania nie tylko tworzenie dokładnych obrazów oraz przestrzeni wokół nich. W niektórych przypadkach można wykorzystać dane otrzymane ze skanera do wydrukowania ich na drukarce 3d, coraz częściej wykorzystanej. Możliwości skanera są nieocenione i wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Sposoby na skanowanie w technologii 3d

Na rynku można wyróżnić cztery grupy dostępnych urządzeń do skanowania 3D. Najbardziej rozpowszechnione są stacjonarne skanery światła tła strukturalnego. Istnieją również głowice laserowe używane we współrzędnościowych maszynach pomiarowych. Innym rodzajem są skanery laserowe wykorzystywane na ramionach pomiarowych. Najmniejsze i najwygodniejsze w użyciu są ręczne skanery laserowe, które można zastosować w systemach zrobotyzowanych. W laboratoriach wykorzystuje się pierwsze dwa rodzaje skanerów.

Małe rozmiary, duże możliwości

Małe skanery ręczne umożliwiają efektywną pracę na halach produkcyjnych. Obecnie traktuje się ją jako ważną alternatywę do wykonywania pomiarów na hali produkcyjnej czy w otwartym terenie. Sprawdzają się również w magazynach. Ich zaletą jest posiadanie niezwykle lekkiej konstrukcji, możliwości pracy na zasilaniu bateryjnym oraz szybkiej akwizycji danych. Pozwala to na korzystanie z możliwości skanera 3d praktycznie w każdych warunkach.