Obwody drukowane – nietypowe zastosowania

Modelowanie 3D
Modelowanie 3D – wewnętrzne rekonstrukcje 3D
23 września 2020
Skanowanie 3D
Skanowanie 3D a niebieskie filtry
12 października 2020
Modelowanie 3D
Modelowanie 3D – wewnętrzne rekonstrukcje 3D
23 września 2020
Skanowanie 3D
Skanowanie 3D a niebieskie filtry
12 października 2020

Rozmieszczenie elementów elektronicznych na płytce drukowanej uzależnione jest m.in. od docelowej wielkości urządzenia elektronicznego oraz jego przeznaczenia. Podobnie wygląda to w przypadku produkcji PCB do zastosowań niestandardowych. Obwody drukowane nie zawsze produkowane są z myślą o elektronice użytkowej. Poniżej przegląd nietypowych zastosowań laminatów i obwodów drukowanych.

Maskownice i płyty czołowe urządzeń małoseryjnych

Laminat bazowy, jaki sprawdza się w przypadku płytek drukowanych, jest niezwykle przydatny podczas wykonywania maskownic i płyt czołowych urządzeń małoseryjnych. Wytwarzanie niewielkich partii produktów z wykorzystaniem laminatów nie jest w żaden sposób kłopotliwe. Najlepiej sprawdza się tutaj laminat epoksydowo-szklany. Dlaczego? Ponieważ posiada dobre właściwości mechaniczne i izolacyjne, a przy tym jest materiałem łatwym w obróbce mechanicznej.

Laminat, na którym powstają obwody drukowane, jest materiałem praktycznym w przypadku płyty czołowej, ponieważ umożliwia wycięcie dowolnego, nawet najbardziej skomplikowanego kształtu. Co więcej, wycięcia mogą być wykonywane wewnątrz płyty. Laminat epoksydowo-szklany przyjmie warstwę wykończeniową w dowolnym kolorze, nie będzie również przeszkód, by nałożyć na nią warstwę opisową w barwie kontrastowej. Oczywiście najczęściej, ze względu na koszt i czas produkcji, wybiera się kolory standardowe, zgodne z kolorystyką dostępną u producenta obwodów drukowanych.

Obwody drukowane elementem konstrukcyjnym urządzenia

Firmy, które mają w swojej ofercie projektowanie płytek drukowanych, a także zajmują się produkcją i montażem PCB, niekiedy wykorzystują obwody drukowane jako główny element konstrukcyjny urządzenia. Wówczas płytka PCB stanowi element mechaniczny, którego zadanie polega na scalaniu wszystkich podzespołów. Jednocześnie pełni funkcje elektryczne. Do takiej płyty głównej montuje się moduły składowe, a całość charakteryzuje się sprawnym przejmowaniem przewodzenia prądu i sygnałów.

Opisane rozwiązanie spotykamy m.in. w przypadku systemów pomiarowych zakładanych na głowę. Takie systemy są powszechnie wykorzystywane w medycynie, różnego rodzaju symulatorach czy lotnictwie.

Nietypowe zastosowania laminatów

Wygłuszanie pomieszczeń może odbywać się z wykorzystaniem rozmaitych materiałów, ale w tej roli sprawdzają się również laminaty. Niektórzy konstruktorzy chwalą takie rozwiązanie, uznając je za skuteczne, a przy tym stosunkowo tanie i wygodne. Poza tym strawione laminaty wykorzystywane są jako podstawki dystansowe o regulowanej grubości. Łatwo utworzyć taką regulowaną podstawkę (regulowanej grubości) z kilku elementów o tym samym kształcie. Trawiony laminat jest materiałem podatnym na działanie narzędzi tnących, dlatego wycięcie określonego kształtu nie stanowi trudności. Tak powstałe podstawki dystansowe mogą pełnić funkcję dodatkowych izolatorów w układach pracujących z wysokimi napięciami.

Comments are closed.