Skanowanie 3D a niebieskie filtry

Obwody drukowane
Obwody drukowane – nietypowe zastosowania
3 października 2020
Komponenty elektroniczne
Komponenty elektroniczne? Płytki drukowane kluczowym podzespołem elektroniki
4 listopada 2020
Skanowanie 3D

Rozwój najnowszych technologii sprawił, że firmy zaczęły poważniej zastanawiać się nad unowocześnieniem linii produkcyjnych, upatrując w tym szansy na szybszą i tańszą produkcję wyrobów wysokiej jakości. Jeśli wysokojakościowe produkty dostępne są w korzystnych cenach, zainteresowanie marką utrzymuje się na wysokim poziomie. Oczywiście nowoczesne technologie, w tym technologia 3D, wykorzystywane są nie tylko w firmach produkcyjnych, ale m.in. w muzealnictwie, archeologii czy przemyśle wydobywczym. Skanowanie 3D odbywa się zatem w najróżniejszych warunkach, w tym także w grotach, jaskiniach czy kopalniach, gdzie nie dociera światło słoneczne. W takich sytuacjach wskazane jest wykorzystanie niebieskich filtrów.

Trudne warunki oświetleniowe

Profesjonalne skanery 3D to urządzenia umożliwiające wymiarowanie obiektów o różnym przeznaczeniu, wielkości czy strukturze. Panujące warunki oświetleniowe nie mają tu większego znaczenia, bowiem skaner poradzi sobie zarówno przy świetle sztucznym, jak i przy oświetleniu naturalnym, nawet jeśli za przemian świeci słońce i pojawia się zachmurzenie. Kolor i połyskliwość powierzchni również nie są czynnikami determinującymi występowanie trudności podczas procesu skanowania, choć w niektórych sytuacjach takie trudności mogą się pojawić. Aby zapobiec takim problemom, warto skorzystać z niebieskich filtrów.

Skanowanie 3D a światło niebieskie

W ostatnich latach wiele mówi się na temat wpływu światła niebieskiego na zdrowie oczu. Wynika to z faktu, że wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe, w tym smartfony i tablety, z których nieustannie korzystamy, emitują właśnie taki rodzaj światła. Jeśli przez wiele godzin wpatrujemy się w wyświetlacz smartfona, zwłaszcza w nocy, nie korzystając z żadnych filtrów, mocno nadwerężamy wzrok. Długotrwała ekspozycja na działanie światła niebieskiego może powodować przemęczenie oczu i zaburzenia rytmu snu.

Nieustanne wpatrywanie się w ekran komputera czy wyświetlacz telefonu nie jest najlepszym pomysłem, jednak światła niebieskiego nie należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach zdrowotnych. W momencie gdy używamy go do oświetlenia jakiejś powierzchni, a nie świecimy wiązką światła bezpośrednio w oczy, staje się narzędziem niezwykle przydatnym. Przydaje się zwłaszcza w procesie skanowania 3D.

Niebieskie filtry w procesie skanowania 3D

Profesjonalne urządzenie skanujące poradzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych, jeśli podczas procesu skanowania zostaną użyte niebieskie filtry. Skanowanie 3D powinno być procesem prowadzącym do pozyskania precyzyjnych wymiarów obiektu, procesem szybkim i niewymagającym szczególnych przygotowań. Użycie światła niebieskiego sprawia, że takie przygotowania nie są konieczne. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych lamp w zaciemnionych miejscach, nie trzeba stosować matujących środków do pokrycia powierzchni błyszczących, półprzezroczystych czy wyjątkowo ciemnych. Filtry niebieskie niemal całkowicie niwelują (wskaźnik filtracji 95%) wpływ zewnętrznych warunków oświetleniowych na proces, jakim jest skanowanie 3D.