Nie da się ukryć, że obecnie dla całej światowej elektroniki wspólnym mianownikiem są płytki drukowane. To one wyposażone są we wszelkiego rodzaju tranzystory, kondensatory, mikroprocesory czy inne niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania elementy. Takie komponenty elektroniczne, jak płytki drukowane to absolutna konieczność, by jakiekolwiek nowoczesne urządzenie elektroniczne mogło funkcjonować we właściwy sposób.
Komponenty elektroniczne, takie jak płytki drukowane powstają w dość skomplikowanym procesie produkcyjnym. Składa się na nie materiał izolacyjny, który wyposażony jest w tzw. ścieżki odpowiadające za połączenia pomiędzy poszczególnymi podzespołami elektronicznymi. Te elektroniczne „alejki” wykonuje się z miedzi, a ich głównym zadaniem jest łączenie ze sobą otworów albo końcówek montażowych, co jest zależne od tego czy płytki drukowane przeznaczone są do montażu przewlekanego, czyli THT (ang. Thtough-Hole Technology) czy też do montażu powierzchniowego, czyli SHT (ang. Surface Mount Technology). Najczęściej używanymi komponentami do produkcji płytek są laminaty szklano-epoksydowe, kompozyty epoksydowe czy też fenolowe.
W zależności od tego czy płytka drukowana będzie jednostronna czy dwustronna jej powierzchnię przed procesem wytwarzania ścieżek, pokrywa się z jednej lub z dwóch stron cienką folią miedzianą.
Na samym początku procesu produkcji wykonuje się otwory do metalizacji. Są to otwory, które mają posłużyć do montażu przewlekanego. Są to tzw. przelotki, dzięki którym ścieżki mają ułatwiony przebieg z jednej warstwy płytki na drugą.
Kolejny krok w procesie produkcji płytek drukowanych to nanoszenie wzorów ścieżek. W tym celu na komponenty elektroniczne w postaci płytek nanosi się już wzór ścieżek. Przeważnie wykorzystuje się tu metodę drukarską – offset lub sitodruk i używa się do tego substancji, która będzie odporna na trawienie.
Zadrukowane w ten sposób komponenty elektroniczne w kolejnym etapie produkcji są wytrawiane, a następnie czyszczone z substancji trawiącej. Potem zabezpiecza się w odpowiedni sposób ścieżki oraz przelotki. Nie może też zabraknąć etapu, w którym zabezpieczeniu przed korozją poddawane są punkty lutownicze.
Trudno o znalezienie urządzenia elektronicznego, które funkcjonowałoby bez płytki drukowanej. Te komponenty elektroniczne znajdują zastosowanie w każdym środowisku – w domu, przedsiębiorstwie, instytucjach, obiektach użyteczności publicznej, a także np. na farmach fotowoltaicznych. Płytki drukowane będą więc elementem lamp, zabawek dla dzieci, sterujących układów w urządzeniach AGD i RTV, a także komputerowych. Nie brakuje ich w pojazdach mechanicznych. Warto też zwrócić uwagę na to, że płytki drukowane znajdują też zastosowanie we wszelkich urządzeniach diagnostycznych, a także laboratoryjnych.