Skanowanie 3d- gdzie można je wykorzystać?

nowe technologie
Nowe technologie
3 lutego 2019
Skanery 3d a wirtualna rzeczywistość
25 listopada 2019

Coraz częściej wykorzystuje się skanery 3d. Swoje początku miał w przemyśle, dzięki czemu może się rozwijać praktycznie każda gałąź przemysłu. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne, co zwiększa możliwości jego zastosowań. W małych czy dużych przedsiębiorstwach, są one coraz częściej wykorzystywane.

W czym pomaga skaner 3d?

Skanowanie 3D to przede wszystkim oszczędność czasu poświęcanego na modyfikację projektu. Wykorzystuje się go w wielu przypadkach do uruchomienia produkcji seryjnej. Dzięki temu można obniżyć koszty. Często wykorzystuje się skanowanie 3d, żeby później użyć zeskanowanego modelu do druku 3d. Wykorzystuje się je, poza kontrolą jakości, do inżynierii odwrotnej oraz szybkiego prototypowania.

Zastosowanie skanerów

Skanerów można używać np. do kontroli jakości. Wykorzystuje się je również w wielu branżach.  Jest to między innymi motoryzacja, tworzywa sztuczne, hutnictwo, przetwórstwo szkła, energetyka. Skanery 3d są również wykorzystywane w medycynie, edukacji, kryminalistyce, a nawet w dziedzinach, które wcześniej nie były w ogóle brane pod uwagę, takie jak archeologia czy muzealnictwo. Skanery 3d wykorzystuje się wykorzystuje się je we wzornictwie, testach i symulacji, bezdotykowej inspekcji, digitalizacji obiektów. W archiwach używa się ich do archiwizacji zbiorów, a także przy tworzeniu wirtualnych muzeów. Są to rozwiązania, które są coraz częściej wykorzystywane i mają coraz większą rzeszę zwolenników.