Terminal płatniczy

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne – podstawowe informacje
28 sierpnia 2017
Stanowisko sprzedaży
Stanowisko sprzedaży
17 września 2017
Terminal płatniczy

Terminal płatniczy – jak to działa?

Dokonywanie płatności kartą jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Co prawda jeszcze nie wszędzie spotykamy terminal płatniczy, ale zdecydowanie coraz więcej punktów handlowych jest w to urządzenie wyposażone. W każdym dużym markecie, na stacji paliw i w sporej części restauracji z powodzeniem zapłacimy karta płatniczą.

Karta płatnicza – dlaczego taka popularna?

Otwierając rachunek bankowy otrzymujemy kartę płatniczą, która umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatu, bez konieczności stania w długiej kolejce w oddziale banku. Dzięki temu oszczędzamy czas, a i czujemy się bezpieczniej nie nosząc przy sobie znacznej ilości gotówki. Kiedy potrzebujemy pieniędzy, udajemy się do bankomatu, ale nie zawsze jest to konieczne, ponieważ za zakupy w sklepie stacjonarnym również możemy zapłacić kartą. Od pewnego czasu przy pomocy karty można także zrealizować transakcje internetowe. Płatność kartą jest szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem. Przy niższych sumach wystarczy przyłożyć kartę do czytnika (płatność zbliżeniowa), przy wyższych – konieczne jest użycie kodu PIN.

Terminal płatniczy – nowa jakość płatności

Coraz więcej osób rezygnuje z zakupów w miejscach, w których dokonywanie płatności kartą nie jest możliwe. Osoby prowadzące działalność gospodarczą (nie tylko właściciele sklepów czy hurtowni) muszą zdawać sobie sprawę, że brak terminala oznacza straty finansowe. Terminal płatniczy nie jest wyjątkowo drogim urządzeniem, a koszt jego zakupu i eksploatacji powinien szybko się zwrócić. Szybka i bezpieczna płatność jest tym, czego oczekują współcześni klienci.

Jak działa terminal płatniczy?

Terminal płatniczy zasilany jest przy pomocy kabla bądź wbudowanego akumulatora (terminal mobilny). Musi być zintegrowany z obowiązującym w punkcie handlowym systemem, w tym komputerami POS i drukarkami fiskalnymi. Płatność kartą realizowana jest poprzez ręczne wprowadzenie do urządzenia odpowiedniej kwoty i autoryzację transakcji za pomocą kodu PIN. Obecnie popularne stało się również dokonywanie transakcji zbliżeniowych, czyli bez użycia kodu PIN. Karta nie jest wkładana do czytnika a jedynie do niego zbliżana. Dane wprowadzane i przesyłane przez urządzenie są szyfrowane, dzięki czemu realizowane transakcje spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.