Niegdyś osoby zajmujące się handlem nazywano po prostu handlowcami. Nazwa ta funkcjonuje do dnia dzisiejszego, ale z całą pewnością nie oddaje wszystkiego, co wiąże się z pracą w dziale sprzedaży. Im większa firma, tym więcej stanowisk. Kasjer, sprzedawca czy doradca klienta jest tutaj pracownikiem kluczowym, dlatego, że ma bezpośredni kontakt z klientem. Gdyby nie rozmowy z klientami praca sprzedawcy byłaby zajęciem dość monotonnym. Jest i druga strona medalu – gdy coś się klientom sklepu nie podoba, wyładowują złość na sprzedawcy, który w rzeczywistości nic nie zawinił. A jak wygląda i funkcjonuje stanowisko sprzedaży w średniej wielkości markecie?
Sprzedawca marketu powinien mieć dobrą pamięć. Oczywiście zdecydowana większość produktów ma etykiety z kodami kreskowymi – wystarczy zbliżyć je do czytnika. Są jednak i takie artykuły, których kody należy zapamiętać. Należą do nich m.in. owoce, warzywa i pieczywo. Sprzedawca marketu nie musi pamiętać cen wszystkich produktów, ale powinien wiedzieć, gdzie w sklepie danego artykułu szukać, ponieważ klienci często o to pytają. Sprzedawca powinien też szybko zapamiętywać regulaminy obowiązujących w sklepie promocji.
Stanowisko sprzedaży wymaga również, by pracownik był osobą spostrzegawczą. Powinien być wyczulany na wszelkie próby oszustwa. Czasem klient próbuje wynieść ze sklepu produkt bez płacenia, czasem płaci za kilka artykułów, gdy w rzeczywistości wziął z półki większą ilość, a czasem w opakowaniu tańszego produktu próbuje wynieść droższy. Sprzedawca powinien to wszystko zauważyć. Ważne również, by umiał rozpoznawać fałszywe znaki pieniężne oraz możliwie szybko i dokładnie je liczył.
Sprzedawca musi być osobą uczciwą i kulturalną. Powinien nie tylko wypowiadać wyuczone formułki przy powitaniu i na zakończenie transakcji, ale umieć też wtrącić coś od siebie, uśmiechnąć się, zaproponować dodatkowy produkt. Ważne, by w razie problemów umiał cierpliwie wytłumaczyć klientowi zaistniałą sytuację i trzymał nerwy na wodzy.
Stanowisko sprzedaży w nowoczesnym markecie wyposażone jest w komputer i klawiaturę POS, czytnik kodów kreskowych oraz drukarkę fiskalną. Oprócz tego konieczny jest terminal, by klienci mogli płacić kartą. Część marketów posiada również osobne monitory dla klientów, na których ci mogą wyrazić swoją opinię o jakości obsługi.